Strona Główna » Informacje o Gminie Łopuszno

Informacje o Gminie Łopuszno

Łopuszno – gmina wiejska, położona nad Wierną Rzeką, sąsiaduje z gminami: Małogoszcz, Krasocin, Strawczyn, Piekoszów, Radoszyce i Słupia. Początkiem 2013 roku liczba ludności całej gminy wynosiła 9129 mieszkańców w czym 1374 to osiedleni w samym Łopusznie. Nazwa wsi pochodzi od łopianu – rośliny, która niegdyś bujnie rosła na tych terenach. Łopuszno zachwyca swoimi walorami naturalnymi, gdyż można tu spotkać wiele rzadkich gatunków zarówno roślin jak i zwierząt. Toteż nie bez przyczyny wschodnią część gminy obejmuje Przedborski Park Krajobrazowy. Gmina jest bogato zalesiona.

 

Oprócz dorobku pięknej przyrody, Łopuszno posiada również ciekawą historię, wpisaną w zabytkowy Pałac rodu Dobieckich, którzy wznieśli go w XIX wieku. Dziś mieści się tam Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 5. Usytuowany w rozległym parku zabytek, czaruje swoim magicznym wyglądem zarówno w dzień jak i w nocy, dlatego też stał się miejscem częstych spacerów mieszkańców. Dziś stanowi on jedno z piękniejszych miejsc gminy.

 

Oprócz Pałacu, w Łopusznie warto zobaczyć również: Kościół Parafialny położony w samym centrum wsi, wzgórze Trzech Krzyży, należy wspomnieć również o ruinach zespołu pałacowego w Lasocinie – wsi należącej do gminy Łopuszno.

 

W niedalekiej Grabownicy, można obejrzeć wiatrak Holender, zbudowany w 1923 roku. Miejscem do wędrówki, a zarazem nacieszenia oczu niesamowitymi krajobrazami i możliwością zaczerpnięcia rześkiego powietrza z pewnością jest Góra Dobrzeszowska. Wsią które najbardziej wpisuje się w historię wojny jest Skałka Polska, a tam pomnik, upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi. Łopuszno bez wątpienia jest malowniczym miejscem, które stwarza mieszkańcom warunki do spokojnego życia, pracy, nauki i zabawy. Wszyscy którzy chcieliby uciec od zgiełku miast, powinni udać się te strony, aby choć na chwilę ‘’odetchnąć’’ od pędu dzisiejszego życia.

 

Widok Łopuszna

Widok Łopuszna

 

Kapliczka w Snochowicach

Kapliczka w Snochowicach

 

Mapa Gminy Łopuszno / mapa.targeo.pl

Mapa Gminy Łopuszno / mapa.targeo.pl